Reklama
 
Blog | Tomáš Svoboda

Proč je očkování dobře?

„Stop covidovému socialismu.“

Všude po Praze si této nálepky všímám. Abych nebyl jen na straně očkovaných, musím říct, že některé z vás chápu, nechcete, aby se společnost rozdělovala, abychom zůstali jednotní. Já si tohle přeju taky.
Taky se mi nelíbí rozdělování lidí na „vaxery a antivaxery“. Všichni jsme Češi, dělíme se o tuhle zemi a chceme, abychom se v ní měli, pokud možno, nejlépe, jak můžeme. Dovolte mi proto, prosím, pár slov o očkování obecně, to na covid nechme na chvilku stranou.

Očkování v historii

V českých zemích proběhla první očkování před 200 lety. Tudíž je jasné, že očkování není výmysl mocností, ukázalo se jako účinné řešení již ve zmiňovaném roce 1821. Tehdy to bylo proti pravým neštovicím (ve zkratce; smrtnost 30%, +/- 500 miliónů mrtvých).
Teď ale k samotné dobrovolnosti očkování. V roce 1969 zavedla tehdejší socialistická vláda povinné očkování proti spalničkám, čímž způsobila to, že se během několika málo let podařilo snížit počet nakažených zhruba na 10% původního počtu. V průběhu času si lidé na povinné očkování zvykli (kdo by taky chtěl mít spalničky, když nemusí?), nicméně v posledních letech (ještě dávno před covidem) se zvyšoval počet lidí, kteří odmítali posílat své děti na toto očkování.
Jen pro informaci, na spalničky je možné zemřít, smrt může nastat přímo působením infekce (spalničková encefalitida), nebo v důsledku sekundární infekce (spalničky bývají doprovázeny útlumem imunitního systému a tím i vyšší náchylností k infekcím). Největší riziko úmrtí na spalničky i vážného průběhu onemocnění mají kojenci do jednoho roku věku, například při epidemii spalniček v Mongolsku v letech 2015-2016 zemřel v přímé souvislosti se spalničkami každý 81. nakažený kojenec. Vážné komplikace vyžadující intenzivní lékařskou péči postihly každého 28. kojence.
Další nemocí, se kterou se už určitě v našich zemích nepotkáme (a to jen díky očkování) je skvrnitý tyfus (smrtnost: 10-30%; počet zemřelých v historii je v řádech desítek až stovek miliónů). Toto očkování má svůj původ v českých zemích, protože jeho vývojářem byl Rudolf Weigl (1883-1957), rodák z Přerova. Toto očkování doslova vymýtilo onemocnění, které zde bylo již před začátkem našeho letopočtu.

A co Covid?

Samozřejmě, že u covidu víme s naprostou jistotou, že jeho smrtnost není zdaleka tak vysoká, tím pádem není zdaleka tak život ohrožující jako nemoci, které jsem zmínil výše. Problémem covidu je ale neuvěřitelně velká nakažlivost, tudíž je celkem dost pravděpodobné, že pokud není tato nemoc včas podchycena (a to buď velkou mírou proočkovanosti a nebo omezením pohybu obyvatelstva), bude se (stejně exponenciálně jako nemoc samotná) zvyšovat i počet mrtvých.
Jsme také schopni s celkem velkou jistotou říci, že „smrt na covid“ je pravděpodobnější u rizikových pacientů (což jsou lidé, kteří jsou buď již jinak chronicky nemocní či jsou staří a nemají dostatečnou imunitu proti nemocem obecně) než u všech ostatních, proto je nadmíru důležité, aby senioři a chronicky nemocní pacienti absolvovali očkování v nejvyšší možné míře. Pokud by byl tento předpoklad splněn (což je v Česku opravdu realita z říše snů), nebylo by asi nutné proočkovávat celou populaci. Ale v tuto chvíli, kdy i mezi lidmi v této skupině je nespočet těch, kteří očkování odmítají, je žádoucí, abychom se očkovali i my ostatní, protože, jak jsem zmínil výše, kromě očkování máme jen dva možné scénáře průběhu této pandemie. Tím prvním je omezení pohybu lidí (nebo-li lockdown) a druhým je nekontrolovaný přenos nákazy a s tím spojený přetlak nemocnic a vyšší smrtnost.
Chápu, že spousta z vás se necítí býti ohroženými (a zcela to chápu), ale teď primárně nejde o vás. Jde o vaše babičky, dědečky, rodiče, kamarády s cukrovkou, děti s leukémií apod. Tím, že se naočkujeme, tak zcela prokazatelně snížíme riziko přenosu v populaci (a tím zlehčíme situaci výše zmíněným lidem).
Vzpomeňme si všichni, prosím, na jaro loňského roku, kdy jsme společnými silami dokázali pohodlně přejít přes první vlnu. Nedopusťme to, aby se znovu všechno zavřelo. Protože, pokud se to stane, můžeme s jistotou říci, že za to můžou (kromě naší neschopné dosluhující vlády) hlavně ti, kteří se očkovat odmítají.
Nechci rozhodně nikoho soudit, snažím se jen přinést argumenty, proč je očkování velice dobrým pomocníkem při řešení epidemií obecně.
Díky, T. ❤
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama