Reklama
 
Blog | Tomáš Svoboda

Období bezvládí a co na to Covid?

Po úžasném volebním výsledku, vyloučení komunistů ze Sněmovny a, doufejme, těsně před jmenováním nepopulistické vlády tu máme jeden velký problém. Bezvládí.

Poslanecká sněmovna není ustanovena, nemáme jediného aktivně pracujícího poslance, prezident republiky je těžce nemocen, a tak jediným činným orgánem moci zůstává Senát. Ten Senát, jehož zrušení si přeje nejen předseda SPD Tomio Okamura.

Zkusme si teď na chvíli představit, co se může v následujících týdnech dít. Se stoprocentní pravděpodobností se 8. listopadu ustanoví Sněmovna, její předsedkyní se stane Markéta Pekarová Adamová /TOP 09/, poslanci se rozdělí do jednotlivých výborů a bude se hlasovat o místopředsedech. Toto určitě nebude záležitost jednoho dne, očekávejme ale, že nejpozději do týdne od ustanovující schůze bude Sněmovna, společně se Senátem, schopna již aktivně jednat. A že toho k projednání je opravdu hodně.

Nová Sněmovna bude mít za úkol několik klíčových věcí – v prvé řadě aktivovat, společně se Senátem, článek 66, aby mohla její předsedkyně přijmout demisi Andreje Babiše a jeho vlády a následně jmenovat vládu novou – a to tu Petra Fialy. Dále je pak velice důležité, aby neprodleně po tomto aktu začala Sněmovna projednávat státní rozpočet a najít veškeré možné způsoby, jak jeho schodek snížit, protože, a to je nevyhnutelné, nás čeká další plošná uzávěra. Končící vláda totiž nepřijímá dostatečně účinná opatření a je celkem dost pravděpodobné, že v okamžiku, kdy bude Pekarová Adamová jmenovat Fialu premiérem, tu může být řádově 10 – 20 000 nakažených denně a v ten moment se samozřejmě budou ozývat pánové Babiš (ten teda zcela sporadicky), Havlíček, Nacher a nebo madam Schillerová, kteří v den nástupu nové vlády budou shazovat svá předchozí špatná rozhodnutí na nové ministry.

Nový ministr zdravotnictví, což bude pravděpodobně prof. Válek /TOP 09/ bude mít na svých bedrech velice těžký úkol. Bude muset dávat dohromady situaci, která bude podobně obtížná jako ta z loňského podzimu. Číselně tedy bude stoprocentně ještě horší, nicméně proočkovanost populace (která, nutno říci, není vůbec uspokojivá) nám zajišťuje to, že můžeme covidovou situaci řešit i při vyšších číslech celkem klidně. Hlavní úkolem Vlastimila Válka bude tedy to, aby dokázal přesvědčit většinu zbytku neproočkované populace a nezbytně nutnými opatřeními zajistit to, abychom se nedostali do nenávratných ekonomických problémů. Zpoplatnění testů vnímám jako jedno z prvních účelovějších řešení a nutno dodat, snad jediné pod kormidlem Adama Vojtěcha /ANO/.

Část populace uposlechla vládních proseb a šla se očkovat, díkybohu! Nicméně ve stavu, který teď je, to stejně vypadá tak, že budou muset očkování jedinci do lockdownu stejně jako ti neočkovaní, protože, jak jsem zmínil výše, velká část populace stále proočkována není. Za mě osobně je velice nefér, pokud já osobně uposlechnu veškerých výzev a s prodělaným covidem i očkováním budu muset respektovat stejná pravidla jako člověk, který šíří bludy o tom, že covidová vakcína je čip či dokonce, že je covid „rozprašován letadly nad Moravou“. Bylo by naprosto na místě, kdyby nová vláda (hlavně tedy Vlastimil Válek) měla „koule“ a dokázala říct: „Neočkuješ se, nepůjdeš nikam.“ Pokud by se to totiž stalo, můžeme následně očekávat (tedy kromě kritiky všech antivaxerů) i prudký nárůst podílu očkovaných v populaci. Oni lidé v naší zemi neslyší na zdravotní problémy, ale pokud se někdo dotkne jejich peněz – a nedejbože třeba i návštěv hospod – budou mnohem ochotnější k tomu očkování jít. Pokud bude v tomto vláda neústupná, můžeme se s velkou pravděpodobností covidu příští rok zbavit (ale samozřejmě letošní zimní vlna je nevyhnutelná).

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama