Reklama
 
Blog | Tomáš Svoboda

Kdo bude prezident?

Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Toto jsou tři prezidenti polistopadové republiky. A kdo bude tím dalším? Těžko říct, protože s upadajícím zdravotním stavem naší současné hlavy státu se pomalu, ale jistě začínají objevovat potenciální kandidáti.

Je jasné, že kandidátem, který de facto již svou kampaň na Hrad začal, je současný předseda vlády Andrej Babiš. Kdyby to totiž nebyla pravda, tak by Babiš bojoval o co možná nejdelší průtahy současného stavu politiky. A jaký je? No, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli nemáme žádné poslance, prezident republiky leží ve vážném až kritickém stavu v Ústřední vojenské nemocnici a jediným činným orgánem zůstává Senát, tak bych řekl: „Nejsme na tom moc dobře.“. Nutno dodat, že se nyní ukazuje, jak moc potřebná a důležitá instituce to je navzdory prohlášením jistých částí politického spektra. Andrej Babiš zůstane ještě nějakou dobu premiérem, Mynář hradním kancléřem, no a s tím tam zůstane i ten pobožný pan mluvčí.

Jak je na tom Miloš Zeman? To je otázka, kterou si už položil snad každý český občan. Do momentu, než vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil, kde zcela jasně řekl, že ÚVN říká, že prezident republiky není schopen vykonávat svou funkci, jsme nevěděli nic (teda kromě toho, že pan prezident papá vinné klobásy). Je jasné, že tato situace není dlouhodobě udržitelná, protože si troufám říct, že se nově vznikající vládní koalice již na aktivaci Článku 66 domluvila, to, že si vyžádají ještě jednu zprávu z ÚVN, je krokem čistě taktickým, aby i veřejnost byla ujištěna, že je tento akt nevyhnutelný.

To ale ještě chvilku potrvá. Nejprve je zapotřebí ustanovit Poslaneckou sněmovnu, aby mohla se Senátem aktivovat již zmíněný článek 66. Potom, co bude ustanovena, nebude již nic bránit tomu, aby mohla Markéta Pekarová Adamová přijmout demisi vlády Andreje Babiše a jmenovat vládu Petra Fialy.

Miloš Zeman zůstane dále prezidentem republiky, nicméně nebude moci vykonávat žádné pravomoci. Konec jedné velké éry. Té éry, která začala opoziční smlouvou a končí touto maškarádou.

Nový prezident bude mít za úkol vrátit tomuto úřadu noblesu a grácii do takové míry, aby byl prezident v očích veřejnosti opět vnímán tak, jak má být – tedy hlavně reprezentativně.

Kandidaturu na prezidenta již dříve ohlásili Marek HilšerPavel FischerJaromír Soukup, spekuluje se o generálu Petru Pavlovi, kandidaturu ovšem nevyloučil ani bývalý ministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Za mě osobně by bylo velice potřebné, aby kandidaturu na prezidenta ohlásil Miroslav Kalousek. Ten muž, „který zplodil Babiše“. Ve stavu, kdy společnost rozhodla o tom, že má babišismu dost, by podle mě právě Kalousek mohl být tím, který spojí veškeré (nyní vládní) voliče k jednotné volbě. Je to jeden ze dvou mužů, který je schopen vystřihnout ukázkový patnáctiminutový projev z patra. Tím druhým je Miloš Zeman.

Pokud se nic nezmění a jeden z mnou jmenovaných kandidátů (případně nějaký jiný) nebude schopen zastínit Andreje Babiše, máme před sebou velký problém – posun AB na Hrad a zanedlouho poté návrat ANO zpět k moci s jediným malým rozdílem – a to tím, že bude předsedou vlády Karel Havlíček.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama